portal osiedli, dzielnic i miast
Morenawww.MojeOsiedle.plwww.MojeOsiedle.pl
 
 
 
www.MojeOsiedle.plMorenaFakty - Listy - Opinie › Duńczycy nadal chcą inwestować Jest szansa na Tivoli
 
 
Aktualności
  Fakty - Listy - Opinie
 
  Komunikaty
 
Ważne!
  GKS Morena
 
  Parafia
 
Spotkania
  Ankiety
 
  Forum
 
  Ogłoszenia
 
  Galerie
 
Niezbędnik
  Internet
 
  Auto
 
  Bankomaty
 
  Edukacja
 
  Jedzenie
 
  Rozrywka
 
  Sklepy
 
  Sport
 
  Uroda
 
  Urzędy
 
  Usługi
 
  Zdrowie
 
 Warto odwiedzić
 
www.gdansk.pl
Urząd Miejski w Gdańsku

NET P.C.
Radio Gdańsk
Praca w Trójmieście
 Fakty - Listy - Opinie

Duńczycy nadal chcą inwestować Jest szansa na Tivoli
   2004-07-15 09:24

W wielkiej tajemnicy przybyli wczoraj do Gdańska przedstawiciele duńskiej firmy Tivoli. Cel - inwestycja rzędu 300 milionów złotych, do dwóch tysięcy miejsc pracy w sezonie, poza - 300. Duńczycy bardzo poważnie myślą o zainwestowaniu w Gdańsku, mimo kłopotów gminy ze znalezieniem satysfakcjonujących firmę terenów pod budowę parku rozrywki.

O budowę zabiega konsorcjum dwóch duńskich firm - Tivoli i Farup, które zajmują się budowaniem lunaparków. Jeden z nich znajduje się w Kopenhadze i przyciąga rocznie kilka milionów ludzi. I taki właśnie lep na turystów Duńczycy postanowili wybudować w Gdańsku. Wybrali już nawet lokalizację, jednak ten teren zamiast wpaść w ręce miasta, trafił do prywatnej firmy - gdyńskiego dewelopera Centrum - M, spółki córki JWK Invest. Wydawało się, że te kłopoty zaprzepaszczą szansę Gdańska na największą inwestycję na Pomorzu. Jak się jednak okazuje, nie wszystko jeszcze stracone.

- Do poniedziałku mają zostać podjęte ostateczne decyzje w sprawie Centrum - M i działki na gdańskim Jasieniu - dowiedział się "Dziennik". - Jeżeli do tego terminu gmina nie dojdzie do porozumienia w kwestii odkupienia terenu, negocjacje zostaną zerwane.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w tym celu w trakcie wczorajszej wizyty Marcin Szpak, wiceprezydent Gdańska, przedstawił Duńczykom alternatywną propozycję terenu pod budowę. Zyskała ona aprobatę firmy i jeżeli miasto nie ubije targu z Centrum - M, rozmowy będą dotyczyć nowej lokalizacji. Ostateczne ustalenia mają zapaść w ciągu najbliższych tygodni. Wtedy dowiemy się, czy ta największa pomorska inwestycja ma szansę na realizację. Przebieg rozmów owiany jest największą tajemnicą.

Co może nas ominąć

Firma Tivoli miałaby zainwestować w Gdańsku 70 mln euro, czyli ok. 300 mln złotych, i byłaby to największa inwestycja zagraniczna na Pomorzu. A jednocześnie jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju. Gdyby brać przykład z najstarszego kompleksu rozrywkowego w Europie, jakim jest park w Kopenhadze, można by wyobrazić sobie w środku Gdańska park zatopiony w zieleni ogrodów. Obiad w jednej z wybranych przez siebie restauracji, zakupy w którymś ze sklepów czy teatr pod... gołym niebem. Oprócz tego w parkach Tivoli znajdują się kina, kawiarnie, hotele, dyskoteki i co najważniejsze - karuzele. A do tego pokazy sztucznych ogni i masa innych atrakcji.

Bój o ziemię

Pech chciał, że tereny, które wybrała duńska firma Tivoli pod budowę parku rozrywki, okazały się własnością Agencji Mienia Wojskowego, a nie miasta. Mowa o 113 hektarach dawnego poligonu wojskowego na gdańskim Jasieniu. W grudniu ubiegłego roku AMW zdecydowała o ich sprzedaży. Za teren chciała 14 milionów złotych. I dostała, tylko że nie od miasta, a od dewelopera z Gdyni, firmy Centrum - M, spółki córki JWK Invest, która niespodziewanie weszła do gry, przebijając mało atrakcyjną ofertę finansową miasta. Gmina proponowała 4 miliony złotych i kilka działek. Od tego czasu Gdańsk rozpoczął mozolne negocjacje ze spółką, które jak dotąd nie przyniosły rezultatu.

Źródło: Dziennik Bałtycki (Katarzyna Włodkowska) 2004-07-15


Twoja opinia się liczy! Skomentuj tę sprawę!

Tytuł:
Treść:
Autor:
Email:

Serwis www.MojeOsiedle.pl nie ponosi
odpowiedzialności za treść opinii

Opinie dotyczące powyższej informacji
Wszystkich opini: 47
 Zostawcie poligon w spokoju!  Kenny_asg (2007-03-23 16:14)
 
 
 dawny poligon  barbara (2006-04-13 23:00)
 
 
 do ciekawego ...!  monika (2004-08-12 19:05)
 
 
 Do Moniki:napisz proszę jak się można na tą drezynę załapać  ciekawy obi (2004-08-12 12:34)
 
 
 miejsce na relaks:)  monika (2004-08-07 17:46)
 
 


Twoja opinia się liczy! Skomentuj tę sprawę!

Tytuł:
Treść:
Autor:
Email:

Serwis www.MojeOsiedle.pl nie ponosi
odpowiedzialności za treść opinii

 Fakty - Listy - Opinie
Będą wieżowce na Piekarniczej (42) 
 
 
Kontrowersyjny plan zagospodarowania idzie do poprawki (39) 
 
 
Ewakuacja w markecie (1) 
 
 
Sąd ukarze opieszałe spółdzielnie (4) 
 
 
Park nie zamieni się w osiedle (14) 
 
 
Policja zbada, dlaczego ginie barokowy park (42) 
 
 
Osiedle umarłych (13) 
 
 
Kłótnia o osiedle przy Piekarniczej (3) 
 
 
Mieszkańcy Moreny i wędkarze niepokoją się o losy stawu Wróbla (13) 
 
 
Kryte pływalnie w wakacje mają wolne (1) 
 
 
SkrótStarsze
 Top opiniowane fakty
Zamieszanie w LWSM "Morena" (753 opinii) 
 
"Drodzy" sąsiedzi (116 opinii) 
 
Do członków LWSM "Morena" w Gdańsku (113 opinii) 
 
Wybierz liceum! (89 opinii) 
 
Miasto jeździ na gapę (75 opinii) 
 
Duńczycy nadal chcą inwestować Jest szansa na Tivoli (55 opinii) 
 

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2021  |   Redakcja  |   O nas  |   Regulamin Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO