Notice: Use of undefined constant SERVICE_DIR - assumed 'SERVICE_DIR' in /home/kunol/serwer/morena/www/service_dir.inc on line 3

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/kunol/serwer/morena/www/service_dir.inc:3) in /home/kunol/serwer/morena/inc/base.inc on line 28

Notice: Undefined offset: 1 in /home/kunol/serwer/morena/inc/base.inc on line 49

Warning: gethostbyaddr() [function.gethostbyaddr]: Address is not a valid IPv4 or IPv6 address in /home/kunol/serwer/morena/inc/base.inc on line 56

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/kunol/serwer/_zeus_lib/opinie/opinie_data.inc on line 261

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/kunol/serwer/morena/www/service_dir.inc:3) in /home/kunol/serwer/_zeus_lib/pageBuilder/pageBuilder.inc on line 332

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/kunol/serwer/morena/www/service_dir.inc:3) in /home/kunol/serwer/_zeus_lib/pageBuilder/pageBuilder.inc on line 333

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/kunol/serwer/morena/www/service_dir.inc:3) in /home/kunol/serwer/_zeus_lib/pageBuilder/pageBuilder.inc on line 334
Morena - Gdańsk - www.MojeOsiedle.pl
portal osiedli, dzielnic i miast
Morenawww.MojeOsiedle.plwww.MojeOsiedle.pl
 
 
 
www.MojeOsiedle.plMorena › Fakty - Listy - Opinie
 
 
Aktualności
  Fakty - Listy - Opinie
 
  Komunikaty
 
Ważne!
  GKS Morena
 
  Parafia
 
Spotkania
  Ankiety
 
  Forum
 
  Ogłoszenia
 
  Galerie
 
Niezbędnik
  Internet
 
  Auto
 
  Bankomaty
 
  Edukacja
 
  Jedzenie
 
  Rozrywka
 
  Sklepy
 
  Sport
 
  Uroda
 
  Urzędy
 
  Usługi
 
  Zdrowie
 
 Warto odwiedzić
 
www.gdansk.pl
Urząd Miejski w Gdańsku

NET P.C.
Radio Gdańsk
Praca w Trójmieście
 Opinie

Spacerowe tempo modernizacji ul. Spacerowej 2004-05-31 22:03
Mieszkańcom Matarni, Moreny, Niedźwiednika i Wrzeszcza dzięki poszerzeniu kolejnego kawałka ul. Słowackiego jeździć się będzie lepiej już w tym roku. Kierowcy z Osowy, Oliwy, Chełma czy Ujeściska na poprawę dojazdów do obwodnicy poczekają jeszcze przynajmniej dwa lata.
więcej

Opinie dotyczące powyższej informacji
Wszystkich opinii: 36 
CZYTAJ  2004-06-17 22:30
Autor: uśval
Data: 2004-06-09 19:48

Mam wrażenie, w istocie dążymy do tego samego. Niech bloki decydują same za siebie jak chcą wyglądać i ile łożyć na swe utrzymanie , a co za tym idzie na wygląd. To jest chyba istota problemu. Jak to ma organizacyjnie wyglądać . Kilkadziesiątlu źnych wspólnot bez majatku wspolnego - który nieuchronnie zostanie rozdrapany , przy likwidacji Spółdzielni , czy też kilkadziesiąt para- wspólnot organizacyjnie powiązanych w Spółdzielnie. Ten wariant wydaje mi się lepszy i pozwala uniknąc kłopotów prawnych. Niewiem czy wiesz ,że grunty na których znajduje się Spółdzielnia zostały oddane w dzierżawe Spóldzielni Morena i jak ona się rozpadnie to dzirżawę z miastem trzeba będzie negocjowac od nowa. Jak podzielić majatek wspólny - sklepy?
Myslę ,że tak :: samorządność bloków zapisana w statucie -niech się rządzą jak wspólnoty te najlepsze. Jeden Zarząd który jest od majatku wspólnego i ulatwień typu jedna kasa jedno konto w banku , reprezentowanie spraw Spółdzielni wobec miasta, jedno biuro ekspertów - prawnik w zarzadzie , inzynier hydraulicy itp.
Koniec z pobieraniem pieniędzy od lokatorów i wydawanie niewiadomo gdzie - w nieistniejących firmach na innych osiedlach , okazuje się ,że ekipy ze Spółdzielni pracowaly np w Matemblewie przy budowie osiedla prominent ów , a u nas tynki odpadłąy od ścian.
Rozliczenia finansowe muszą być przejrzyste. Każdy lokator ma prawo wiedzeć ile co kosztowąło i gdzie poszły jego pieniądze. Tego brakuje na Morenie od kilkunastu lat.

Druga rzecz to odsunięcie pracowników Spółdzielni od Rady Nadzorczej. Jest to oczywisty postulat nie może organ wykonawczy być przemieszany z organem kontrolnym.
Trzecia rzecz limit pracowników Spóldzielni w Zebraniu Delegatów.
Członkowie Spóldzielni , którzy są pracownikami wybiarają swoich przedstawicieli na oddzielnym zebraniu grupy członkowskiej pracowników spółdzielni i dostają ileś tam mandatów.
To ma zapobiec patologii , dzieki której Dabrowski tak długo trzymał się stołka , gdyz połowa zebrania delagatów to byli pracownicy Spółdzielni na których Dabrowski miał wpływ.

...

POZNAJ........ 2004-06-15 23:26
Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Morena"80-287 Gdańsk, ul. Migowska 77atel. (58) 347 69 12, fax (58) 345 66 53http:// www.morena.com.ple-mail: morena@poczta.morena.com.pl

Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Morena" zajmuje obszar98 000 m2, od północy i zachodu otoczony lasami.Posiada::: 132 budynki mieszkalne:: 6 491 mieszkań:: 20 000 mieszkańców.Spółdzielnia jest położona na terenie wzgórz morenowych na wysokości 100 m n.p.m., na którym znajdują się najwyższe punkty terenowe Gdańska. Zajmuje obszar dawnych wsi sołeckich: Piecek i Migowa. Położona jest na trasie bursztynowego szlaku z Gdańska do Sianowa k. Kartuz. Obecna ulica Piecewska to bursztynowy szlak z IX wieku, zaś ulice Myśliwska i Dolne Młyny to bursztynowy szlak z X wieku. Spółdzielnia poza działalnością eksploatacyjną prowadzi również działalność społeczno-kulturalną dla dzieci oraz dorosłych. Organizuje zajęcia zimowe i letnie dla dzieci oraz prowadzi punkt opieki przedszkolnej.Niedpłatne pracownie::: internetowa:: politechniczna (o europejskiej renomie):: plastyczna:: zespół małych form scenicznych:: studio piosenki.Kluby::: literacki:: sportowy:: Seniora:: szachowo-brydżowyUtrzymuje::: 30 placów zabaw:: 3 boiska ziemne:: kort tenisowy:: stok narciarski:: stok saneczkowy.Na terenie Spółdzielni działają::: Liceum Ogólnokształcące:: trzy Gimnazja:: dwie Samorządowe Szkoły Podstawowe:: sześć Przedszkoli Samorządowych:: Społeczna Szkoła Podstawowa:: Społeczna Szkoła Muzyczna:: Szkoły Wyznaniowe.Inicjatorem założenia Spółdzielni był jej pierwszy Prezes- pan Henryk Górecki.Spółdzielnią kieruje Zarząd w składzie:Prezes Zarządu - Zbigniew Dąbrowski (od 1992 roku)Wiceprezes - Janina KucharczykWiceprezes - Anna DziadowiczAktualnie pracą Rady Nadzorczej kierują:Przewodniczący - Zdzisław RybnikWiceprzewodniczący - dr inż. Henryk BieszkWiceprzewodniczący - dr inż. Marek Wesołowskiczłonek Rady Nadzorczej od 1990 roku)Sekretarz Rady - Lechoń Całuń.Wśród mieszkańców Spółdzielni jest cała plejada naukowców gdańskich uczelni, polityków z pierwszych stron gazet, między innymi pan Premier Jan Krzysztof Bielecki.

Autor: Lesław Nowak
Data: 2004-06-06 08:28

Gwarantuję obniżkę kosztów eksploatacyjnych części wspólnych osiedla.
Stworzenie oddzielnego łącza telefonicznego bez abonamentu (mieszkańcy osiedla będą mogli rozmawiać ze sobą bezplatnie)
Zagospodarowanie terenu zgodnie z wolą mieszkańców- referendum
Pozatym jestem w stanie prowadzić ożywioną dyskusję chroniącą losy morenowiczów na arenie międzynarodowej, miejskiej i osiedlowej.
Autor: Czesław Siwek
Data: 2004-06-06 10:05

Gwarantuję obniżkę na bilety komunikacji miejskiej z Moreny do Wrzeszcza /z górki bez paliwa/, uruchomienie telewizji osiedlowej z możliwością występowania mieszkańców w roli gwiazd, członkowie Rady nadzorczej będą mogli się produkować w czasie 1/2 godz. na pół roku w dowolnych odcinkach i strojach, przewiduję czas antenowy dla byłych prezesów jako kabaret starszych panów. Raz do roku taki kabaret występowałby w Brukseli dla popularyzacji Moreny na arenie międzynarodowej. Wybierzcie mnie !
Autor: Lesław Nowak
Data: 2004-06-06 15:18

Gwarantuję że za mojej kadencji na każdej klatce schodowej będzie krzyż i conajmniej jeden kapelan na bloku. Siostry zakonne będą pracować w terenie np. place zabaw. Pozatym wszyscy duchowni otrzymają tzw. osiedlowy dodatek emerytalny po osiągnięciu wieku 45lat. Wszystkie szkoły i przedszkola będą katolickie, a slużbą zdrowią będzie zarządzał Caritas. Ustanowię specjalne opłaty dla kupców w celu zasilenia bieżących wydatkow kościoła. Pozatym postaram się przekazać spółdzielnie wraz z mieszkańcami dla terenowo odpowiedniej diecezji.
Autor: Lesław Nowak
Data: 2004-06-06 15:24

Wszyscy katolicy będą mogli kupować z 3% zniżką na osiedlu, duchownych obejmie zniżka 50%. Kościoły będą otwarte 24h/ dobę, gdzie odbywać się będą projekcje Bożych filmów, prelekcje, sympozja i wykłady oraz wiele innych.
Heretycy i szrlatani zostaną pozbawieni praw czlonkowskich więc ich zdanie nie będzie mialo większego znaczenia, z wysiedleniem włącznie!
Autor: Wodzisław
Data: 2004-06-06 15:48

Nareszcie konkretna wizja programu dla Osiedla Morena. To naprawdę zaczyna mi się podobać. Rozumię że zapanuje dobro i komisariat policji zostanie zamieniony na przedszkole bo po co nam mundurowi. Na Osiedle skierujemy Straż Obywatelską zaś cała Morena będzie monitorowana. Postawimy rogatki na rakoczego i przejeżdżający będą opłacać myto. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczymy na docieplanie budynków i nareszcie Morena będzie jak inne osiedla kolorowa, szczęśliwa i spokojna. Przestępcy złapani przez Straż Obywatelską będą zakuwani w dyby a nawet wieszani na rondzie Jaśkowa Dolina.
Nareszcie mamy program.
Autor: Czesław Siwek
Data: 2004-06-06 15:55

Goń się ze swoimi 3-ma procentami. Jeśli obiecasz 10% możemy przystąpić do negocjacji. Widać żeś ciulek i na handlu się nie znasz. Teraz dają nawet 50% zniżki a ty .... wstyd. I taki chce być prezesem. Jeszcze gorszy jak poprzedni ...fuj.
Ja daję wszystkim mieszkańcom 50 %. Głosujcie na mnie.
A jak mnie wybierzecie to powiem 50% czego.

wybierz mnie

Piotr Miączyński 04-05-2004, ostatnia aktualizacja 04-05-2004 17:11

Płacisz wysokie opłaty za użytkowanie wieczyste? Zamień swoje prawo na własność. Większość polskich miast pozwala wykupić użytkowanie z dużą bonifikatą sięgającą nawet 99 proc. Jak to zrobić, przeczytasz w naszym poradniku.

Na początku stycznia tego roku mieszkańców warszawskiego Mokotowa i Powiśla dotknęła podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste. Niektórym wzrosły one nawet pięcio-siedmiokrotnie! Zamiast np. 400 zł rocznie muszą teraz płacić prawie 2 tys. zł.

Z kolei jeden z mieszkańców Gdańska Wrzeszcza dostał wyliczenie, na podstawie którego jego opłata za użytkowanie wzrosła...700 razy! Przed podwyżką wpłacał do gminy równowartość biletu autobusowego, po niej ta kwota urosła do ponad tysiąca złotych.

Opłaty za użytkowanie wieczyste płacą wszyscy, którzy korzystają z gruntów należących do miasta bądź skarbu państwa.

Roczna opłata za użytkowanie to 1 proc. wartości działki. Raz na jakiś czas (zazwyczaj co pięć-dziesięć lat) ponownie ustala się wartość gruntu. Trzeba to robić, ponieważ ceny działek nie są stałe - rosną (bądź maleją) wraz ze zmianą atrakcyjności danego terenu, np. budową nowych osiedli czy centrów handlowych. Co za tym idzie - wtedy też zmienia się roczna opłata.

Jak uniknąć podwyżek?

Można po prostu zamienić użytkowanie wieczyste na własność. Polskie prawo przewidziało trzy metody:

• możesz wykupić swoje prawo (z bonifikatą lub bez) od gminy lub starostwa;

• w niektórych przypadkach możesz dostać je od nich za darmo;

• przekształcenie na twój wniosek złożony do końca 2002 r.; piszemy o tym, bo gminy nadal wydają decyzję w tych sprawach.

Jak to wszystko robić krok po kroku?

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w budynku jedno-, czy wielorodzinnym, we wspólnocie czy w spółdzielni - gdy chcesz uniknąć podwyżek za użytkowanie wieczyste, możesz:

1. WYKUPIĆ SWOJE PRAWO

Pozwala na to art. 32 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (DzU 00.46.543). Zgodnie z nim: "nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu".

Jak to zrobić

Jeżeli chcesz skorzystać z tej możliwości, wniosek o wykup składasz do:

• gminy (jeśli prawo użytkowania zostało ustanowione na jej nieruchomościach), zazwyczaj przyjmują je wydziały gospodarki nieruchomościami lub skarbu

• starostwa (gdy prawo dotyczy gruntów skarbu państwa).

We wniosku piszesz, że na podstawie art. 32 ustawy o gospodarce nieruchomościami żądasz przekształcenia swego prawa na prawo własności.

PAMIĘTAJ! Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, w tzw. wspólnocie, przed złożeniem wniosku powinna ona podjąć uchwałę o wykupie i wybrać pełnomocnika, który będzie występował w jej imieniu (pełnomocnictwo musi być poświadczone notarialnie). Inaczej np. do notariusza podpisywać umowę o zamianie prawa będą musieli udać się wszyscy członkowie wspólnoty! Jeśli zabraknie choćby jednego mieszkańca, transakcji nie będzie można dokonać!

UWAGA! Pod wnioskiem muszą się podpisać wszyscy mieszkańcy. Wystarczy, że nie zgodzi się jeden z sąsiadów, a z uwłaszczenia nici.
NASZA RADA. Gdy któryś ze współużytkowników nie chce złożyć wniosku o przekształcenie zgodnie z art. 199 kodeksu cywilnego, współużytkownicy, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą zwrócić się do sądu, by ten rozstrzygnął o "zasadności złożenia wniosku o przekształcenie" (czy jest ono konieczne, przyniesie duże oszczędności wspólnocie itp.). Jeśli sąd uzna wniosek za zasadny, jego orzeczenie zastępuje zgodę współużytkowników.

Mieszkasz w spółdzielni? Wszystkie formalności załatwi za ciebie zarząd!

PAMIĘTAJ! To władze spółdzielni podejmują decyzję wykupić grunt czy nie. Członkowie mogą co najwyżej starać się zobowiązać do takiej decyzji spółdzielnię (np. na walnym zgromadzeniu albo zgromadzeniu przedstawicieli) bądź pisać do niej petycje.

Jakie dokumenty musisz mieć

Do wniosku trzeba dołączyć:

1. W przypadku budynku wielorodzinnego:

• odpis z księgi wieczystej każdego z lokali wnioskodawców. Dostaniesz go (6 zł od strony) w wydziale ksiąg wieczystych lokalnego sądu rejonowego. Jeśli twoje M nie ma założonej księgi - wystarczy odpis aktu notarialnego umowy sprzedaży lokalu,

• odpis z księgi wieczystej urządzonej dla całej działki, na której stoi budynek,

• jeśli w domu mieszkalnym są lokale użytkowe - wyciąg z dokumentacji technicznej budynku z zestawieniem powierzchni użytkowej wszystkich lokali mieszkalnych i wszystkich lokali przeznaczonych na cele użytkowe. Jeśli nie ma tych danych (bo np. zaginęły), wystarczą dane z pomiaru zrobionego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. Może to być np. geodeta.

2. W przypadku domu jednorodzinnego:

• odpis z księgi wieczystej działki, na której stoi dom,

• dane z ewidencji gruntów i budynków dotyczące powierzchni gruntu zabudowanego, garażu domu, sklepu itp., ew. dane z pomiaru wykonanego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.

3. W przypadku domu wielorodzinnego w spółdzielni:

• odpis z księgi wieczystej gruntu, na którym stoi blok/bloki;

• uchwałę zarządu spółdzielni o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz członków spółdzielni w budynku znajdującym się na danej działce lub

pisemne żądanie członków spółdzielni o przeniesienie własności lokalu mieszkalnego, lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub

umowę o budowę lokalu zawartą z członkami spółdzielni, ubiegającymi się o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego;

• zestawienie powierzchni użytkowej wszystkich lokali mieszkalnych i wszystkich lokali przeznaczonych na cele użytkowe.

Ile to kosztuje

Cena wykupu jest ustalana na podstawie wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Ale nie panikuj! Od wartości rynkowej nieruchomości rzeczoznawca odejmuje wartość prawa użytkowania wieczystego; zazwyczaj jest to ok. 30-70 proc. wartości nieruchomości.

???

............

KTO CHE TERAZ RZĄDZIĆ  2004-06-17 18:57
TEŻ BYŁO.............. 2004-06-17 15:55
KOMU TAK NAPRAWDĘ ZALEŻY NA ODWOŁANIU WSZYSTKICH CZŁONKÓW ZARZĄDU 2004-06-17 12:17
DLACZEGO ODWOŁAĆ CAŁY ZARZĄD NATYCHMIAST -chcę za wszelką cenę pewna grupa ludzi skupionych w kościele, do których nie docierają żadne argumenty. Nie ważne jest dla nich, że taka operacja może poważnie zaszkodzić interesom finansowym członków. To się nie liczy, chociaż jak głoszą występują w obronie żywotnych interesów członków, to, o co chodzi w tym ich działaniu. Pytanie tylko na pozór wydaje się trudne. Z informacji docierających, co jakiś czas można spróbować odpowiedzieć na to pytanie. W tej grupie są ludzie naiwni i nieświadomi tego, co w tej spółdzielni jest i chcący się być może dowartościować głosząc takie poglądy i tym nie ma się, co dziwić. To zwykła przypadłość ludzka. Są jednak w tej grupie ludzie wiodący prym, którzy doskonale wiedzą, co jest w tej spółdzielni i mają własny interes w natychmiastowym odwołaniu całego zarządu. JAKI MAJĄ INTERES? DLACZEGO ZA WSZELKĄ CENĘ CHCĄ ODWOŁAĆ NATYCHMIAST CAŁY ZARZĄD? To jest trudne pytanie, a odpowiedz może być w spółdzielczych papierach i nie chcą dopuścić, aby prawda o nich została ujawniona. Parę takich dokumentów ujawniona w temacie "Prawdzie z tamtych lat". Ile podobnych dokumentów jest jeszcze w spółdzielni, o których oprócz nich nikt nie wie. To jest pytanie. Kogo dotyczą z nazwiska.
Pewnym jest, że dotyczą.
Pani TALIK wymienionej z nazwiska w tych dokumentach. Z publikacji na tej stronie wynika jeszcze, że pani Talik jest zamieszana jako członek komisji rewizyjnej w nie ujawnienie afery finansowej, czyli w okradanie członków współdzieli a jej syn też jeszcze w coś.
Można postawić pytanie, w co jeszcze pani Talikowa jest umaczana, że za wszelką cenę chce odwołania natychmiast całego zarządu. Coś w tym chyba być musi, bo doskonale zna realia tej spółdzielni z czteroletniego pobytu w radzie i wie, co jeszcze może być ujawnione, gdy zarządu nie odwoła się w całości i to natychmiast.
Pani SZYNSZECKA jak wynika z publikacji była główną księgową w spółdzielni i nakręciła coś z podatkami, za co członkowie musieli dodatkowo zapłacić. Potem zwiała. Też jest zainteresowana, aby nie określono wysokości strat, jakie członkowie ponieśli przez jej działalność. Pewnie z biegiem czasu i ujawniania pewnych faktów będzie można określić interes i innych osób tak zażarcie dążących do natychmiastowego odwołania całego zarządu. Pożyjemy zobaczymy, co jeszcze zostanie ujawnione.

obserwator

Pani SZYNSZECKA - EX GŁÓWNA KSIĘGOWA SPÓŁDZIELNI - znowu czynna 2004-06-17 11:21
Pani zarządzała finansami spóldzielni. Ile stracili członkowie moreny za pani rządów z tytułu złego naliczania podatków. Jaka to kwota? Bo że stracili to fakt. Prezes chciał panią za to oddać do sądu. Pani wówczas zwiała ze spóldzielni. Wybroniła panią z tego rada kosztem członków.
xe radny z tamtych czasów

Panie KŁOS - EX CZŁONKU RADY - EX CZONKU ZARZĄDU 2004-06-16 18:12
Znowu ciągniesz do koryta. Już raz się nachłapałeś. Zostawiłeś bagno. Teraz zamierzasz to powturzyć. WYTŁOMOCZ się z tamtych przekrętów. NIE JESYEŚ PRZEDSTAWICIELEM. CZEGO SZUKASZ? Panie z kościoła motasz ateisto, które tyle dobrego zrobiły i tak się napracowały, a ty teraz śmietankie chcesz im spić.
ex radny z tamtych czasów

...........

........

KTO RZĄDZI  2004-06-17 17:03
JUŻ BYŁO 2004-06-17 14:34
Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Morena"80-287 Gdańsk, ul. Migowska 77atel. (58) 347 69 12, fax (58) 345 66 53http:// www.morena.com.ple-mail: morena@poczta.morena.com.pl

Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Morena" zajmuje obszar98 000 m2, od północy i zachodu otoczony lasami.Posiada::: 132 budynki mieszkalne:: 6 491 mieszkań:: 20 000 mieszkańców.Spółdzielnia jest położona na terenie wzgórz morenowych na wysokości 100 m n.p.m., na którym znajdują się najwyższe punkty terenowe Gdańska. Zajmuje obszar dawnych wsi sołeckich: Piecek i Migowa. Położona jest na trasie bursztynowego szlaku z Gdańska do Sianowa k. Kartuz. Obecna ulica Piecewska to bursztynowy szlak z IX wieku, zaś ulice Myśliwska i Dolne Młyny to bursztynowy szlak z X wieku. Spółdzielnia poza działalnością eksploatacyjną prowadzi również działalność społeczno-kulturalną dla dzieci oraz dorosłych. Organizuje zajęcia zimowe i letnie dla dzieci oraz prowadzi punkt opieki przedszkolnej.Niedpłatne pracownie::: internetowa:: politechniczna (o europejskiej renomie):: plastyczna:: zespół małych form scenicznych:: studio piosenki.Kluby::: literacki:: sportowy:: Seniora:: szachowo-brydżowyUtrzymuje::: 30 placów zabaw:: 3 boiska ziemne:: kort tenisowy:: stok narciarski:: stok saneczkowy.Na terenie Spółdzielni działają::: Liceum Ogólnokształcące:: trzy Gimnazja:: dwie Samorządowe Szkoły Podstawowe:: sześć Przedszkoli Samorządowych:: Społeczna Szkoła Podstawowa:: Społeczna Szkoła Muzyczna:: Szkoły Wyznaniowe.Inicjatorem założenia Spółdzielni był jej pierwszy Prezes- pan Henryk Górecki.Spółdzielnią kieruje Zarząd w składzie:Prezes Zarządu - Zbigniew Dąbrowski (od 1992 roku)Wiceprezes - Janina KucharczykWiceprezes - Anna DziadowiczAktualnie pracą Rady Nadzorczej kierują:Przewodniczący - Zdzisław RybnikWiceprzewodniczący - dr inż. Henryk BieszkWiceprzewodniczący - dr inż. Marek Wesołowskiczłonek Rady Nadzorczej od 1990 roku)Sekretarz Rady - Lechoń Całuń.Wśród mieszkańców Spółdzielni jest cała plejada naukowców gdańskich uczelni, polityków z pierwszych stron gazet, między innymi pan Premier Jan Krzysztof Bielecki.

SPÓŁDZIELCZE BARDZIEJ WŁASNE
Dnia 15-05-2004 o godz. 14:25:28 Autor: Marek Roguszka


O tym, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, uregulowane w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, różni się od "prawdziwego" prawa własności lokalu, wiemy już od dawna. Przyzwyczailiśmy się m.in., że aby skutecznie nabyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (w skrócie s.w.p.l.), nabywca musi być przyjęty w poczet członków spółdzielni, co jest zazwyczaj źródłem pewnej niepewności całej transakcji.

Ten relikt z poprzedniej epoki uległ jednak w ostatnich dniach znaczącym zmianom. W jednym z ostatnich orzeczeń (sygn. akt K 32/03) Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż pewne przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych są niezgodne z konstytucją, przez co tracą swoją moc. TK orzekł, m.in. iż: niezgodny z Konstytucją jest właśnie art. 172 ust. 2 tej ustawy, przewidujący, iż skuteczność zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zależy od przyjęcia nabywcy w poczet członków spółdzielni. Obecnie zatem przyjęcie w poczet członków spółdzielni nie jest warunkiem koniecznym nabycia s.w.p.l. - o ileż mniej stresów będą mieli nabywcy tego prawa. Czy jednak ma to znaczenie tylko dla osób fizycznych, zainteresowanych kupnem mieszkania? Nie. Orzeczenie TK spowoduje także pozytywne skutki dla przedsiębiorców. Wyobraźmy sobie, że spółka X jest wierzycielem osoby, która posiada s.w.p.l. Dłużnik ten nie spłaca zobowiązania, dlatego wierzyciel dochodzi go na drodze sądowej, a następnie prowadzi egzekucję, w toku której odbywa się licytacja s.w.p.l. Niestety nikt owego s.w.p.l. nie chce kupić i licytacja kończy się bezskutecznie. W takim przypadku wierzyciel mógł przejąć licytowane prawo (po to tylko by je sprzedać), o ile ... no właśnie - o ile wiedział, że spółdzielnia przyjmie go w poczet członków. Dotychczas więc, jeżeli wierzyciel nie spełniał wymogów statutowych spółdzielni stawianych członkom (np. był osobą prawną lub osobą zagraniczną), nie miał szans na przejęcie s.w.p.l. i odzyskanie swojej wierzytelności. Opisywane orzeczenie TK zdecydowanie poprawi sytuację takich podmiotów.

Jednocześnie TK orzekł o niezgodności z konstytucją szeregu innych przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - m.in. art. 8 ust. 1 w części przewidującej, iż członkowie spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat czynszowych i eksploatacyjnych dopiero po wyczerpaniu postępowania wewnątrzspółdzielczego. Zatem obecnie członkowie spółdzielnie nie muszą czekać aż długotrwałe (w tym świadomie przewlekane) procedury wewnątrzspółdzielcze się zakończą. Mogą od razu wytoczyć powództwo do sądu bez konieczności uprzedniego uruchamiania tych procedur.

Niezgodny z Ustawą Zasadniczą okazał się także art. 178 opisywanej ustawy, stanowiący, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wygasa z upływem 6 miesięcy od dnia ustania członkostwa z innych przyczyn niż śmierć członka, chyba że członek przed upływem tego terminu dokona zbycia prawa, a jeden z nabywców złoży deklarację członkowską.

Moc stracił również niezgodny z Konstytucją art. 39 ust. 1 tej samej ustawy, ograniczający krąg osób uprawnionych do żądania ustanowienia odrębnej własności lokalu użytkowego lub własnościowego spółdzielczego prawa do tego lokalu tylko do osób, które są członkami spółdzielni. Obecnie więc podmioty prowadzące działalność gospodarczą w lokalu użytkowym mogą domagać się ustanowienia odrębnej własności (lub s.w.p.l) swojego lokalu użytkowego niezależnie czy są, czy nie są członkami spółdzielni.

Nie wiadomo, czy cieszyć się z tego, że TK postępuje tak bezkompromisowo i celnie wychwytuje niezgodne z Konstytucją przepisy, czy może martwić się, że jedna ustawa może mieć w sobie tyle bubli.

niedowiarek

jużbyło

TEŻ BYŁO..............  2004-06-17 15:55
KOMU TAK NAPRAWDĘ ZALEŻY NA ODWOŁANIU WSZYSTKICH CZŁONKÓW ZARZĄDU 2004-06-17 12:17
DLACZEGO ODWOŁAĆ CAŁY ZARZĄD NATYCHMIAST -chcę za wszelką cenę pewna grupa ludzi skupionych w kościele, do których nie docierają żadne argumenty. Nie ważne jest dla nich, że taka operacja może poważnie zaszkodzić interesom finansowym członków. To się nie liczy, chociaż jak głoszą występują w obronie żywotnych interesów członków, to, o co chodzi w tym ich działaniu. Pytanie tylko na pozór wydaje się trudne. Z informacji docierających, co jakiś czas można spróbować odpowiedzieć na to pytanie. W tej grupie są ludzie naiwni i nieświadomi tego, co w tej spółdzielni jest i chcący się być może dowartościować głosząc takie poglądy i tym nie ma się, co dziwić. To zwykła przypadłość ludzka. Są jednak w tej grupie ludzie wiodący prym, którzy doskonale wiedzą, co jest w tej spółdzielni i mają własny interes w natychmiastowym odwołaniu całego zarządu. JAKI MAJĄ INTERES? DLACZEGO ZA WSZELKĄ CENĘ CHCĄ ODWOŁAĆ NATYCHMIAST CAŁY ZARZĄD? To jest trudne pytanie, a odpowiedz może być w spółdzielczych papierach i nie chcą dopuścić, aby prawda o nich została ujawniona. Parę takich dokumentów ujawniona w temacie "Prawdzie z tamtych lat". Ile podobnych dokumentów jest jeszcze w spółdzielni, o których oprócz nich nikt nie wie. To jest pytanie. Kogo dotyczą z nazwiska.
Pewnym jest, że dotyczą.
Pani TALIK wymienionej z nazwiska w tych dokumentach. Z publikacji na tej stronie wynika jeszcze, że pani Talik jest zamieszana jako członek komisji rewizyjnej w nie ujawnienie afery finansowej, czyli w okradanie członków współdzieli a jej syn też jeszcze w coś.
Można postawić pytanie, w co jeszcze pani Talikowa jest umaczana, że za wszelką cenę chce odwołania natychmiast całego zarządu. Coś w tym chyba być musi, bo doskonale zna realia tej spółdzielni z czteroletniego pobytu w radzie i wie, co jeszcze może być ujawnione, gdy zarządu nie odwoła się w całości i to natychmiast.
Pani SZYNSZECKA jak wynika z publikacji była główną księgową w spółdzielni i nakręciła coś z podatkami, za co członkowie musieli dodatkowo zapłacić. Potem zwiała. Też jest zainteresowana, aby nie określono wysokości strat, jakie członkowie ponieśli przez jej działalność. Pewnie z biegiem czasu i ujawniania pewnych faktów będzie można określić interes i innych osób tak zażarcie dążących do natychmiastowego odwołania całego zarządu. Pożyjemy zobaczymy, co jeszcze zostanie ujawnione.

obserwator

Pani SZYNSZECKA - EX GŁÓWNA KSIĘGOWA SPÓŁDZIELNI - znowu czynna 2004-06-17 11:21
Pani zarządzała finansami spóldzielni. Ile stracili członkowie moreny za pani rządów z tytułu złego naliczania podatków. Jaka to kwota? Bo że stracili to fakt. Prezes chciał panią za to oddać do sądu. Pani wówczas zwiała ze spóldzielni. Wybroniła panią z tego rada kosztem członków.
xe radny z tamtych czasów

Panie KŁOS - EX CZŁONKU RADY - EX CZONKU ZARZĄDU 2004-06-16 18:12
Znowu ciągniesz do koryta. Już raz się nachłapałeś. Zostawiłeś bagno. Teraz zamierzasz to powturzyć. WYTŁOMOCZ się z tamtych przekrętów. NIE JESYEŚ PRZEDSTAWICIELEM. CZEGO SZUKASZ? Panie z kościoła motasz ateisto, które tyle dobrego zrobiły i tak się napracowały, a ty teraz śmietankie chcesz im spić.
ex radny z tamtych czasów

...........

JUŻ BYŁO  2004-06-17 14:34
Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Morena"80-287 Gdańsk, ul. Migowska 77atel. (58) 347 69 12, fax (58) 345 66 53http:// www.morena.com.ple-mail: morena@poczta.morena.com.pl

Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Morena" zajmuje obszar98 000 m2, od północy i zachodu otoczony lasami.Posiada::: 132 budynki mieszkalne:: 6 491 mieszkań:: 20 000 mieszkańców.Spółdzielnia jest położona na terenie wzgórz morenowych na wysokości 100 m n.p.m., na którym znajdują się najwyższe punkty terenowe Gdańska. Zajmuje obszar dawnych wsi sołeckich: Piecek i Migowa. Położona jest na trasie bursztynowego szlaku z Gdańska do Sianowa k. Kartuz. Obecna ulica Piecewska to bursztynowy szlak z IX wieku, zaś ulice Myśliwska i Dolne Młyny to bursztynowy szlak z X wieku. Spółdzielnia poza działalnością eksploatacyjną prowadzi również działalność społeczno-kulturalną dla dzieci oraz dorosłych. Organizuje zajęcia zimowe i letnie dla dzieci oraz prowadzi punkt opieki przedszkolnej.Niedpłatne pracownie::: internetowa:: politechniczna (o europejskiej renomie):: plastyczna:: zespół małych form scenicznych:: studio piosenki.Kluby::: literacki:: sportowy:: Seniora:: szachowo-brydżowyUtrzymuje::: 30 placów zabaw:: 3 boiska ziemne:: kort tenisowy:: stok narciarski:: stok saneczkowy.Na terenie Spółdzielni działają::: Liceum Ogólnokształcące:: trzy Gimnazja:: dwie Samorządowe Szkoły Podstawowe:: sześć Przedszkoli Samorządowych:: Społeczna Szkoła Podstawowa:: Społeczna Szkoła Muzyczna:: Szkoły Wyznaniowe.Inicjatorem założenia Spółdzielni był jej pierwszy Prezes- pan Henryk Górecki.Spółdzielnią kieruje Zarząd w składzie:Prezes Zarządu - Zbigniew Dąbrowski (od 1992 roku)Wiceprezes - Janina KucharczykWiceprezes - Anna DziadowiczAktualnie pracą Rady Nadzorczej kierują:Przewodniczący - Zdzisław RybnikWiceprzewodniczący - dr inż. Henryk BieszkWiceprzewodniczący - dr inż. Marek Wesołowskiczłonek Rady Nadzorczej od 1990 roku)Sekretarz Rady - Lechoń Całuń.Wśród mieszkańców Spółdzielni jest cała plejada naukowców gdańskich uczelni, polityków z pierwszych stron gazet, między innymi pan Premier Jan Krzysztof Bielecki.

SPÓŁDZIELCZE BARDZIEJ WŁASNE
Dnia 15-05-2004 o godz. 14:25:28 Autor: Marek Roguszka


O tym, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, uregulowane w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, różni się od "prawdziwego" prawa własności lokalu, wiemy już od dawna. Przyzwyczailiśmy się m.in., że aby skutecznie nabyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (w skrócie s.w.p.l.), nabywca musi być przyjęty w poczet członków spółdzielni, co jest zazwyczaj źródłem pewnej niepewności całej transakcji.

Ten relikt z poprzedniej epoki uległ jednak w ostatnich dniach znaczącym zmianom. W jednym z ostatnich orzeczeń (sygn. akt K 32/03) Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż pewne przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych są niezgodne z konstytucją, przez co tracą swoją moc. TK orzekł, m.in. iż: niezgodny z Konstytucją jest właśnie art. 172 ust. 2 tej ustawy, przewidujący, iż skuteczność zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zależy od przyjęcia nabywcy w poczet członków spółdzielni. Obecnie zatem przyjęcie w poczet członków spółdzielni nie jest warunkiem koniecznym nabycia s.w.p.l. - o ileż mniej stresów będą mieli nabywcy tego prawa. Czy jednak ma to znaczenie tylko dla osób fizycznych, zainteresowanych kupnem mieszkania? Nie. Orzeczenie TK spowoduje także pozytywne skutki dla przedsiębiorców. Wyobraźmy sobie, że spółka X jest wierzycielem osoby, która posiada s.w.p.l. Dłużnik ten nie spłaca zobowiązania, dlatego wierzyciel dochodzi go na drodze sądowej, a następnie prowadzi egzekucję, w toku której odbywa się licytacja s.w.p.l. Niestety nikt owego s.w.p.l. nie chce kupić i licytacja kończy się bezskutecznie. W takim przypadku wierzyciel mógł przejąć licytowane prawo (po to tylko by je sprzedać), o ile ... no właśnie - o ile wiedział, że spółdzielnia przyjmie go w poczet członków. Dotychczas więc, jeżeli wierzyciel nie spełniał wymogów statutowych spółdzielni stawianych członkom (np. był osobą prawną lub osobą zagraniczną), nie miał szans na przejęcie s.w.p.l. i odzyskanie swojej wierzytelności. Opisywane orzeczenie TK zdecydowanie poprawi sytuację takich podmiotów.

Jednocześnie TK orzekł o niezgodności z konstytucją szeregu innych przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - m.in. art. 8 ust. 1 w części przewidującej, iż członkowie spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat czynszowych i eksploatacyjnych dopiero po wyczerpaniu postępowania wewnątrzspółdzielczego. Zatem obecnie członkowie spółdzielnie nie muszą czekać aż długotrwałe (w tym świadomie przewlekane) procedury wewnątrzspółdzielcze się zakończą. Mogą od razu wytoczyć powództwo do sądu bez konieczności uprzedniego uruchamiania tych procedur.

Niezgodny z Ustawą Zasadniczą okazał się także art. 178 opisywanej ustawy, stanowiący, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wygasa z upływem 6 miesięcy od dnia ustania członkostwa z innych przyczyn niż śmierć członka, chyba że członek przed upływem tego terminu dokona zbycia prawa, a jeden z nabywców złoży deklarację członkowską.

Moc stracił również niezgodny z Konstytucją art. 39 ust. 1 tej samej ustawy, ograniczający krąg osób uprawnionych do żądania ustanowienia odrębnej własności lokalu użytkowego lub własnościowego spółdzielczego prawa do tego lokalu tylko do osób, które są członkami spółdzielni. Obecnie więc podmioty prowadzące działalność gospodarczą w lokalu użytkowym mogą domagać się ustanowienia odrębnej własności (lub s.w.p.l) swojego lokalu użytkowego niezależnie czy są, czy nie są członkami spółdzielni.

Nie wiadomo, czy cieszyć się z tego, że TK postępuje tak bezkompromisowo i celnie wychwytuje niezgodne z Konstytucją przepisy, czy może martwić się, że jedna ustawa może mieć w sobie tyle bubli.

niedowiarek

1 2 [3] 4 5 6 7 8 

Twoja opinia się liczy! Skomentuj tę sprawę!

Tytuł:
Treść:
Autor:
Email:

Serwis www.MojeOsiedle.pl nie ponosi
odpowiedzialności za treść opinii


Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024  |   Redakcja  |   O nas  |   Regulamin Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO