portal osiedli, dzielnic i miast
Morenawww.MojeOsiedle.plwww.MojeOsiedle.pl
 
 
 
www.MojeOsiedle.plMorena › Fakty - Listy - Opinie
 
 
Aktualności
  Fakty - Listy - Opinie
 
  Komunikaty
 
Ważne!
  GKS Morena
 
  Parafia
 
Spotkania
  Ankiety
 
  Forum
 
  Ogłoszenia
 
  Galerie
 
Niezbędnik
  Internet
 
  Auto
 
  Bankomaty
 
  Edukacja
 
  Jedzenie
 
  Rozrywka
 
  Sklepy
 
  Sport
 
  Uroda
 
  Urzędy
 
  Usługi
 
  Zdrowie
 
 Warto odwiedzić
 
www.gdansk.pl
Urząd Miejski w Gdańsku

NET P.C.
Radio Gdańsk
Praca w Trójmieście
 Opinie

"Drodzy" sąsiedzi 2006-10-24 18:34
Postanowiłem podzielić się z Państwem moimi odkryciami, wiedząc o tym, że narażę się w ten sposób kilku moim sąsiadom. Nie mam jednak zamiaru tolerować zwykłego, ordynarnego złodziejstwa w bezpośrednim moim sąsiedztwie. Być może u większości okradających nas sąsiadów nie było świadomości, że czyniąc ....
więcej

Opinie dotyczące powyższej informacji
Wszystkich opinii: 70 
doświadczenie ?  2006-10-31 13:51
uśval.
co to bylo za niewiarygodne doświadczenie? oplaty 3x wieksze na per metrach niz podzielnikach - ciekawe na jakiej probce to badano. Mozesz wiecej szczegolow podac? Czy w badaniu nie bylo czynnikow zaklocajacych dokladnosc wynikow typu - rozne sezony cieplne w porownaniu (inny przbieg zimy - inny rozklad temperatury), ocieplone budynki, wymienione okna, jednakowe gabaryty i przenikalnosc cieplna budynkow i jednakowe zuzycie GJ oraz wartosc mocy zamowionej, jednakowe preferencje odbiorcow ciepla (lubia zimno, lubia goraco), obecnosc w mieszkaniach, itp. Moge sobie wyobrazic, ze teze ktora usval przytaczasz o 3x roznicy mozna obronic doswiadczeniem a kolejnym obalic.

Moja percepcja jest taka: skladnik czynszu zwiazany z zaliczka na CO przed podzielnikami i po wprowadzeniu podzielnikow byl podobny. Jak nie IDENTYCZNY. Skad wiec 3x wieksze zuzycie ? Poza tym zuzycie <> rachunek... Nieprawdaz ?

To nie podzielniki sprawiaja ze ludzie staja sie oszczedni. To wysokosc ich rachunkow. Jesli powiesz im ile zaplaca i co zrobic aby zaplacili mniej - zrobia ta. Przynajmniej wiekszosc z nich. Ja im mowie ile kosztuja ich podzielniki i stojaca za nimi niesprawiedliwosc. 3.5% ich wydatkow na ogrzewanie. Co jest na drugiej szali - podobno wysokie rachunki. Jak wysokie nikt nie ma pewnosci. Bo nie ma do czego sie porownac.
m2 sa wciaz niesprawiedliwe. Podobnie jak podzielniki. Idea rowno prawie wszystkim - to idea zweryfikowana negatywnie przez przeszlosc PRL. Tyle tylko ze (PRAWIE) ROWNO NIE MUSI BYC DROGO. Oszczedzanie z podzielnikami to mit. Nieuczciwosc czesci wlascicieli podzielnikow i kombinowanie to fakt. Zwolennicy podzielnikow musza zaakceptowac fakt, ze na ich podzielnikach czesc jednostek nie nalezy do nich (jest to ta czesc ciepla ktora ukradziono poza podzielnikami a ktore podzielniki i tak podziela dla kazdego). Co wiecej musza zaakceptowac fakt, ze kradnacy cieplo nie uczestnicza w podziale kosztow (maja mniej na podzielnikach). Idac dalej musza tolerowac niedoskonalosc systemu ogrzewania - temperatura mieszkan szczytowych jest inna od tych na parterze i na ostatnim pietrze a jeszcze inna od tych wewnetrznych, a jeszcze inna od tych pustych (niezamieszkanych) i z nimi sasiadujacych. Cieplo wedruje, ale jednostki na podzielnikach nie chca za nim podazac.
alan

Do fanów rozliczania wg m2  2006-10-30 22:46
Nie widzę powodów, aby był jeden "jedyny słuszny" system. Jeśli mieszkańcy budynku są zgodni co do wyższości rozliczania wg m2, to dlaczego mają być zmuszani do podzielników? Zwłaszcza że rozliczanie odbywa się w obrębie budynków. Swoją drogą byłoby to ciekawe doświadczenie, które potwierdziłyby lub obaliły "teorię oszczędzania" (przynajmniej w danym przypadku).

Mówiąc szczerze, jeśli sąsiedzi mają mniej więcej zgodne preferencje i przyzwyczajenia co do ogrzewania, to system podziału kosztów po metrach się z pewnością sprawdzi. Ale, niestety, wystarczą 2-3 czarne owce wśród 20-100 mieszkańców... Zresztą, jeśli ktoś lubi chodzić w t-shircie przy otwartych oknach w zimę, to nie mam nic przeciwko, jeśli to dotyka finansowo jego, a nie mnie.

Pozdrawiam
julski

ocieplanie...  2006-10-30 22:16
Co do ocieplania budynków: przeprowadzenie odpowiedniej analizy wydaje się banalne i prawie każdy byłby w stanie ją przeprowadzić mając dane z spółdzielni. Wystarczy wysumować rachunki budynków ocieplonych i podzielić przez liczbę m2 i to samo zrobić dla nieocieplonych. Anomalie związane z usytuowaniem budynków, preferencjami lokatorów itd. powinny zostać uśrednione bo budynków jest sporo. Dałoby to obraz jaki jest "bonus" z ocieplenia. Oczywiście możnaby przeprowadzić bardziej dokładne analizy i liczyć oszczędności w budynkach niskich i wysokich (tu pewnie wyższe) itp. Może po to powstał ostatnio nowy dział w spółdzielni ;)?

Z tego co widzę, to na dzień dzisiejszy nie ma widoków na szybkie ocieplenie wszystkich budynków, chyba że zostanie podwyższona składka na fundusz remontowy. Dlatego wg. mnie zasadne byłoby potrącanie, np. 50% 'bonusu' w budynkach ocieplonych na ocieplenie pozostałych.

Pozdrawiam
julski

ja raczej fanem podzielników jestem  2006-10-30 21:56
Posłużę się pewnym przykładem. Za gaz płacę niecałe 10zł miesięcznie, w tym abonament (a więc koszt obsługi licznika) ok. 4zł. Skoro dysproporcja między kosztem licznika i zużytego gazu jest tak duża, to może lepiej aby był jeden licznik na budynek i rachunek był dzielony między nas wg. ilości osób zameldowanych? Pewnie koszt abonamentu byłby wyższy (wyższa taryfa), ale podzielony na 20-100 mieszkańców.

Okazuje się jednak, że zaliczka w spółdzielni, obliczona na podstawie kosztów w lokalach bez osobnych liczników to 5.50/os, a więc płaciłbym 16.50! Zaznaczę, że w żaden sposób gazu nie oszczędzam i zużywam tyle ile potrzebuję. Wolę więc płacić 4zł abonamentu i za swój gaz. Podobnie jest z licznikami wody - bardziej się opłaca mieć liczniki (niektórzy nawet 4) i je utrzymywać niż płacić za wodę "wspólnie".

Zdaję sobie sprawę, że w przypadku ogrzewania sytuacja jest inna, bo to co aktualnie mam na grzejniku to nie licznik tylko podzielnik. Tym niemniej wydaje mi się, że rezygnacja z podzielników sprowadzi się do tego, że będzie więcej ciepła marnowane. Wracając do porównania, dużo łatwiej jest być rozrzutnym wobec "wspólnego" ciepła niż "wspólnego" gazu (szczerze powiedziawszy nie bardzo widzę jak można zużyć więcej gazu niż potrzeba, chyba że ktoś grzeje kuchnią albo celowo zostawia zapaloną kuchenkę).

Pozdrawiam
julski

komentarz do leksykonu alana  2006-10-30 21:53
Drogi alanie twój pomysł niestety nie jest wart nawet 3.5% oszczędności z tytuyłui zdjęcia podzielników i braku faktury za odczyty. Doświadczalnie przetestowano ,że ten sam układ czyli blok pozbawiony podzielników zaczyna zuzywać nawet i tu uwaga do 3 razy więcej ciepła niż z podzielnikami . taka jest natura ludzka i już.
Z podzielnikami nie jest super sprawiedliwie - zyskują ci co oszczędzaju niestety z powodu błędów rozliczenia "niesprawiedliwie" duzo. Przy rozliczeniach z m2 zyskuja rozrzutni co też jest "niesprawiedliwe". Obu systemom daleko do sprawiedliwości ale system podzielnikowy daje wyrażne oszczędności - promuje zachowania energooszczędne i proekologiczne. Dlatego wyjścia nie ma jestesmy skazani na podzielniki. Można jedynie udoskonalać system rozliczeń przez podzielniki. Tęskniący za rozliczaniem z m2 czy jak Grabarz przez mierzenie temperatury tak naprawde tęsknią z komuną , każdemu porówno tyle ,że bez dopłat ( zapomnijcie o dopłatach) taki system się nie utrzyma. Aha z mocą zamówioną też już wiele się nie ugra - GPEC kontroluje , czy nie zamówiło się jej za mało . Moc zamówiona tak naprawdę to są koszty stałe PECów, które oni w ten sposób rozkładają na swoich klijentów. Ma to niewielke wspólnego z fizyką grzania. Innymi słowy jak klijenci zmniejszają moz zamówioną to rośne stawka za jednostkę mocy bo GPEC musi wyjść na swoje.


uśval

1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 

Twoja opinia się liczy! Skomentuj tę sprawę!

Tytuł:
Treść:
Autor:
Email:

Serwis www.MojeOsiedle.pl nie ponosi
odpowiedzialności za treść opinii


Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2019  |   Redakcja  |   O nas  |   Regulamin Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO